Hamileliğin evreleri (özet)


hamileliğin evreleri özet

hamilelik-evreleri

hamilelik-evreleri

Doğum Öncesi Gelişim Dönemleri

Doğum öncesi gelişim üç dönemde incelenebilir.

1) Zigot Dönemi ( Hücre-Dölüt)

2) Embriyo Dönemi

3) Fetüs Dönemi

Zigot Dönemi ( Hücre-Dölüt)

Hamilelik evresinde Döllenmeden başlayıp ikinci haftanın sonuna kadar olan döneme zigot dönemi denir. Sperm tarafından döllenen yumurta hücresi hızla bölünerek çoğalmaya başlar.Bu olay, hücrelerin değişerek vücut dokularınıve organlarınıoluşturmasındaki ilkaşamadır. Döllenmiş ve bölünmeye başlamış yumurta, fallop tüpünün de yardımıyla rahime kadar gelir ve rahim duvarına tutunur. Büyüklüğü ancak bir toplu iğne başıkadar olan zigot, hayatının hiçbir döneminde ulaşamayacağı bir hızla büyüme ve gelişme gösterir. Zigot üç tabakadan oluşur ve doğacak bebeğin çeşitli organları işte bu tabakalardangelişir. Dıştabaka (Endoderm); sinir sistemi, deri, tırrnaklar, dişmineleri ve saçları oluşturacak tabakadır. Orta tabaka (Mezoderm); Kaslar, kemikler, dolaşım sistemi ve böbreklerin oluştuğu tabakadır.İç tabaka (Ektoderm); Sindirim ve solunum sistemleriyle salgıbezlerini oluşturur.

Hamilelik evresinde Embriyo Dönemi

Döllenmeden sonraki 3. haftanın başından, 8. haftanın sonuna kadar olan dönemi kapsar. Büyüklüğü bir yer fıstığıkadardır ve canlıyavaş yavaş şeklini almaya başlamıştır.Embriyo, amnios kesesi adıverilen ve onu dışetkilerden koruyan sıvıdolu bir torbacıkta yaşar. Embriyo henüz çok küçüktür ve etrafındaki amnios kesesi içindeki sıvıoldukça fazladır. Embriyo bu dönemde bacaklarınısallayarak amnios kesesi içinde yüzer. Bu nedenle anne embriyonun hareketlerini henüz duymaz. Başta kalp, beyin, sinir sistemi olmak üzere insan vücudunu oluşturacak organlar şekillenmeye bu dönemde başlar. Bu sebeple embriyo döneminde anne sağlığının bozulması

embriyoyu olumsuz yönde etkiler. 8. haftada bebeğin kalbinin atmaya başladığıdüşünülmektedir ve bu canlanma zamanı olarak kabul edilir. Yasalara göre bu sınır, kürtajıaile planlamasıiçin seçenlere çocuğukürtaj ettirebilmesi için yasal sınır olarak belirlenmiştir.

Hamilelik evresinde Fetüs Dönemi

Gebeliğin 9. haftasından başlayarak doğuma kadar geçen süreye fetüs dönemi, bu

dönemde anne karnındaki bebeğe de fetüs denir. Geçici organlar adıverilen plasenta ve

göbek kordonu 3. ayda gelişimini tamamlar.

embriyo ve ceni gelişimi

Cinsiyetin belirlenmesi döllenme esnasında gerçekleşmiş olsa da, dış üreme organlarının ayırt edilmesi ile dişi veya erkek cinsiyet 4.ayda görülebilmektedir. 4. aydan sonra anne fetüsün hareketlerini hisseder. İşitme duyusu 4–5. aylarda gelişmeye başlar. 5. aydan itibaren başparmağını emmeye başlar.

6 aylık olduğunda tat alma hücreleri olgunlaşır ve tatlarıayırt edebilecek duruma gelir.

6.ayda gözler biçimini almıştır ve her yöne bakabilecek özelliği kazanmıştır. 7. ayda fetüs anne rahminin dışında yaşayabilecek yeteneğe sahiptir. Ancak bu durum erken doğumdur ve bebek için risk söz konusudur. 37- 40. haftalarda artık bütün ana sistemleri gelişmişdurumdadır. Tamamen olgunlaşmış bebeğin hareket edebilecek yeri azalmıştır. Son haftalarda fetüsün hareketlerinin az hissedilmesinin bir sebebi de budur. 40. haftada canlıdoğum gerçekleşir. Kaynak: milli eğitim bakanlığı anne ve çocuk sağlığı.
( ay ay hamileliğin gelişimi hafta hafta hamileliğin gelişimi hamilelik videoları gebelik videoları ve bebek hastalıkları videolarına anasayfamızdan ulaşabilirsiniz )

Şu kaynaklara da bakılabilir:

Hamileliğin Evreleri Hürriyet aile

Gebeliğin Evreleri gebelik.orgKategoriler:AY AY HAMİLELİĞİN GELİŞİMİ

Etiketler:,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: